Jaroslaw Dobrzynski


Idź do treści

o kompozytorzeKompozytor, aranżer, muzyk.
Z
wykształcenia klarnecista, saksofonista.
Najbardziej znany jako kompozytor i aranżer.
Ma w swoim dorobku ponad dwieście piosenek, z których wiele stało się przebojami. Najbardziej znane to: "Byłaś serca biciem", "Siódmy rok", "Przed śniadaniem", "Stoję czy leżę ", "Co to da" (znane bardziej jako "Zły chłopak"), "Weźcie sobie chłopaki ten kraj", "Za pazuchą nieba skrawek".
Jego piosenki były wielokrotnie nagradzane na festiwalach krajowych (OPOLE, SOPOT) i zagranicznych (STAMBUŁ, WIEDEŃ). Ma w swoim dorobku muzkę filmową ("Królestwo zielonej polany" czy "Kukuryków"), a jego muzyka instrumentalna często jest wykorzystywana w filmach i reportażach. Skomponował także wiele sygnłów muzycznych (Polskie Radio pr.1, TVP pr.1, TV POLONIA), obecne aktualnie na antenie. Pisze także muzykę do reklam.
W swojej karierze współpracował z takimi artystami jak : Halina Frąckowiak, Bożena Zalewska, Ryszard Rynkowski, Maryla Rodowicz, Anna Jantar, Andrzej Zaucha, Mieczysław Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Lora Szafran, Janusz Szrom, Jacek Kotlarski i wielu innych. Współpracował także z zespołem GRAMINE, od którego zaczęła się jego droga zawodowa i przygoda z muzyką rozrywkową, oraz zespołem wokalnym ALIBABKI. Był założycielem zespołu wokalnego GEM (lata 70-te), który nagrywał własne piosenki. Najbardziej znana to "Wysokie drzewa z mych stron" do słów Wojciecha Młynarskiego. Zespół GEM towarzyszył także w koncertach i nagraniach innym wykonawcom, a w 1977 r. podczas festiwalu sopockiego wspomagał solistów biorących udział w konkursie.
J.J. Dobrzyński znany jest także jako aranżer. Z jego usług korzystało wielu polskich kompozytorów. Wiele piosenek aranżowanych przez niego wygrywało plebiscyty radiowe czy festiwale. Najbardziej znana aranżacja to "Wypijmy za błędy" (muz: Ryszard Rynkowski).
Autorzy z którymi współpracował to: Tomasz Bielski, Bogusław Choiński, Marek Skolarski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Małgorzata Maliszewska, Justyna Holm, Zbigniew Książek, Piotr Bukartyk, Jerzy Siemasz, Jacek Cygan, Jacek Skubikowski, Jadwiga Has, Jan Nowicki, Tomasz Wachnowski i wielu innych.Powrót do treści | Wróć do menu głównego